Черкащина - це земля велетня духу української нації Тараса Шевченка та великого державотворця, гетьмана України Богдана Хмельницького.

А ще наша земля - це унікальний центр багатопластової культури, яка стала родючим підгрунтям для створення неповторних зразків музичного, хореографічного, театрального мистецтва, народної пісенної творчості, фольклору, декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва.

Тож з метою збереження, розвитку і примноження культурних надбань краю, підтримки і координації творчої діяльності клубних закладів та аматорських колективів у далекому 1954 році, у рік створення Черкаської області, і бере свій організаторсько-творчий початок наша установа.

Сьогодні наш заклад є одним із провідних носіїв збереження та розвитку української культури, реалізації державної політики в галузі народної творчості і культурно-дозвіллєвої діяльності. А працівники обласного центру народної творчості - це справжня команда професіоналів-однодумців, яка користується авторитетом серед культпрацівників області, є двигуном усіх мистецьких процесів, ініціатором впровадження нових ідей та тенденцій у розвитку культури краю. Головним напрямком роботи Центру є збереження і розвиток народної творчості, підтримка колективів і самобутніх талантів шляхом організації і проведення фестивалів, конкурсів, свят, виставок та ін. заходів. У зоні нашого методичного впливу - 740 клубних закладів, 4448 аматорських колективів (з них 304 «аматорсьикх зразкових»), 632 любительські об’єднання та клуби за інтересами.

При нашій установі плідно працюють: народний аматорський вокально-хоровий колектив «Славутич», зразковий ансамбль танцю «Дружба» та обласний центр художньої вишивки для людей різного віку. Із 2009 року при Центрі працює вокальний джаз-квартет, до складу якого входять працівники нашої установи.

Наймасштабнішими культурно-мистецькими акціями, які організовують і проводять працівники ОЦНТ та КОР разом з клубними закладами області, є: Міжнародне мистецьке свято «В сім`ї вольній, новій» (м. Канів), Всеукраїнський фестиваль народної хореографії «Гопак» ім. В. Авраменка (м. Корсунь-Шевченківський), Всеукраїнське свято козацької слави «Тії слави козацької повік не забудем» в рамках якого у 2011 р. був проведений І обласний фестиваль козацького кулішу (м. Чигирин), Міжобласний культурно-мистецький екологічний фестиваль-конкурс української естрадної та авторської пісні «Мости над Россю» (м. Корсунь-Шевченківський), Міжнародний дитячий пісенний фестиваль «Чорнобаївські зорепади» (м. Чорнобай), Всеукраїнська акція «Трипільська толока» (с. Легедзине Тальнівського району), Всеукраїнський молодіжний мистецький фестиваль «Кобзареві джерела» (м. Канів), Всеукраїнський симпозіум гончарного мистецтва (м. Чигирин), Міжнародне мистецьке свято «Садок вишневий коло хати» (м. Городище), Міжнародний фестиваль-конкурс «Гармоністе, дзвінко грай!» (м. Жашків), Всеукраїнський відкритий дитячий музичний конкурс пам`яті П. Чайковського (м. Кам`янка), Всеукраїнське спортивно-мистецьке свято на приз пам`яті І.М. Піддубного (с. Красенівка Чорнобаївського району).

Результатом спільної роботи ОЦНТ та клубних установ області є більше трьох десятків культурно-масових заходів обласного значення, серед яких найбільшої популярності досягли: регіональні свята танцю,присвячені річницям від дня народження видатного хореографа, нашого земляка Василя Авраменка, інструментальної музики «Грай, музико моя!», регіональні огляди колективів фольклорного спрямування «Про тих, хто знає і береже минуле», регіональні огляди-конкурси аматорських театрів та театрів малих форм, творчості осіб з обмеженими фізичними можливостями «Барви життя», обласні свята: дитячої творчості «Тарасові джерела» (с. Шевченкове, с. Моринці Звенигородського району), мистецький фестиваль «Вінок Кобзареві (м. Звенигородка), молодіжний фестиваль патріотичної пісні, свято духової музики, свято народної інструментальної музики, свято національних меншин «Єдина родина», свято родинної творчості «Єднаймося, люба родино!», свято Матері «Воістину небесна і земна» (с. Бровахи корсунь-Шевченківського району), свята вокально-хорового мистецтва на честь К.Стеценка, О. Кошиця та П. Демуцького, концерти-зустрічі хорових колективів ветеранів війни і праці «Зустріч друзів», присвячені річницям Великої Перемоги; цикл заходів до дня народження В. Симоненка, до річниць від дня народження Т.Г. Шевченка та річниць з часу перепоховання його праху на Чернечій горі в Каневі, до Дня Перемоги, до Дня Незалежності України, до Дня молоді, Дня захисту дітей, обласні свята фольклорного спрямування: «Щедрий вечір, добрий вечір», «Масляна прийшла до нас», «Великодні передзвони», «Ой, на Івана та й на Купала», свято першого снопа та «Обжинки», «Ой, хто, хто Миколая любить», «З глибин народних», обласний фестиваль народної творчості «Барвиста Черкащина».

Наймасштабнішою подією культурно-мистецької палітри Черкащини на початку 2009 року став заключний концерт переможців ІІІ обласного фестивалю народної творчості, присвяченого 195-й річниці від дня народження Т.Г. Шевченка та 55-й річниці утворення Черкаської області «Черкащино! Перлино України! Тобі - наша любов і серця спів». Тільки в заключній частині фестивалю (ІІ тур і заключний концерт) взяло участь 772 колективи та окремі виконавці, а це біля 9 тис. учасників. Кожен захід, який проходив в рамках фестивалю, супроводжувався виставками творів декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва, учасниками яких були понад 700 майстрів-аматорів Черкащини.

Ми горді з того, що захід такого масштабу був проведений лише в нашій області. Проведення такого фестивалю сприяло виявленню та всебічному показу мистецьких надбань аматорів Черкащини у всіх видах і жанрах народної творчості, сприяло значному підвищенню рівня їх виконавської майстерності, а також збагаченню та урізноманітненню репертуару.

Окрім виставки творів декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва «З глибин народної криниці», на якій 32 наймаститіші народні умільці із усіх районів та міст обласного підпорядкування експонували свої твори, в рамках проведення заключного концерту вперше був організований феєрічний Фестиваль мистецтва хлібопечення «З ланів Шевченкового краю» за участю 252 хлібопекарських підприємств та приватних хлібопекарів Черкащини.

У 2010 році КУ «ОЦНТ та КОР» започатковано обласний конкурс на кращу новорічну розважальну програму «Від Миколая до Водохреща», який проходить біля губернаторської ялинки на Соборній площі Черкас, обласний мистецький фестиваль «Наша дума, наша пісня не вмре, не загине», що відбувається на батьківщині Тараса Шевченка - у с. Моринці та Шевченкове Звенигородського району та ін..

Форми і методи роботи Центру динамічні, вони змінюються відповідно до вимог часу та спрямовані на постійне творче зростання. Окрім організації та проведення фестивалів, обласних свят, оглядів-конкурсів, виставок творів народних умільців, ми забезпечуємо систематичну роботу з підвищення фахового рівня працівників культури всіх категорій.

У 2010 році ми започаткували виїзні семінари та творчі лабораторії для клубних працівників на базі районних Будинків культури. Мета таких навчань полягає в тому, що вони охоплюють всі сільські заклади культури того чи іншого району, забезпечуючи їх змістовними теоретичними та практичними знаннями. І саме з 2010 року ми стали проводити семінарсьні заняття та творчі лабораторії по кожному жанру у обов?язковому поєднанні із майстер-класами.

Окрім вищезазначеного, колектив Центру працює і над низкою нових проектів, які, як і ті, що вже існують, сприятимуть популяризації багатогранних культурних надбань Шевченкового краю, налагодженню культурних зв`язків між районами Черкащини та іншими областями України.

ОЦНТ та КОР. м. Черкаси 2012 ©